Home Tips Is alcohol eigenlijk wel vegan?
Is alcohol eigenlijk wel vegan? - Lisa goes Vegan

Is alcohol eigenlijk wel vegan?

12 oktober 2017

Nu velen van jullie bezig zijn met de Vegan Challenge, heb je vast verschillende ontdekkingen gedaan. Ik krijg vaak de vraag: ‘Lies, drink jij eigenlijk nog wel alcohol? Want is alcohol eigenlijk wel vegan?’ Vandaag leg ik het uit.

Is alcohol eigenlijk wel vegan?

Vegans eten alleen maar sla, doorgekookte groentes, hebben een vitaminetekort en genieten niet van het leven. Right, als je éven een kijkje neemt op mijn Instagram of hier op mijn website, dan zie je dat dat niet helemaal waar is.

Yes, ook ik houd van een drankje op zijn tijd. “Maar is alcohol eigenlijk wel vegan, Lies?’ Nou, als je net van de schrik bekomen bent dat er varkenshaar in brood, visgelatine in sap en dierlijk stremsel uit de maag van geslachte kalveren in kaas zit, blijf dan nog maar even rustig zitten. Want, niet alle alcohol is vegan. Ik weet het, ik verbaas mij er ook nog steeds over.

Help, kan ik nog wel alcohol drinken?

Vegans, het zijn net mensen. Soms zie je ze op een feestje met een drankje in hun hand.

Natuurlijk kan je nog alcohol drinken, je moet alleen even weten waar je op moet letten. Sommige alcoholische dranken bevatten dierlijke ingrediënten of zijn gemaakt met behulp van dierlijke stoffen (bij het klaringsproces). Ik vertel je per soort meer:

Bier

Bier bestaat hoofdzakelijk uit mout, hop, water en gist. Gelukkig zijn de meeste biertjes vrij van dierlijke producten; dit zijn bijvoorbeeld Amstel, Heineken, Grolsch, Jupiler, Brand, Becks, Corona, Desperados, Sol Beer en Hertog Jan. Maar bij sommige biertjes wordt er icinglass ofwel vislijm gebruikt (zoals bij Guiness), wat uit de blaas van een vis komt. Maar steeds meer fabrikanten proberen hiermee rekening te houden want zelfs Guiness is nu bezig met een vegan variant op de markt te brengen, yes.

Wijn

Bij wijn ligt het iets gecompliceerder. Na de gisting van druiven tot alcohol is de wijn troebel en wordt deze vervolgens ‘geklaard’. Dit betekent dat de wijn helder gemaakt wordt. Bij dit klaringsproces wordt er gebruikt gemaakt van verschillende hulpstoffen. Deze hulpstoffen kúnnen plantaardig zijn, maar zijn vaak van dierlijke afkomst zoals (melk)eiwit, kippenei (albumine), gelatine of vislijm/blaas. Het probleem is dat fabrikanten dit niet op het etiket hoeven te vermelden.

Maar er zijn gelukkig genoeg veganistische wijnen verkrijgbaar, kijk hier voor een handig overzicht van alle vegan wijnen die in de supermarkt te koop zijn. Mijn lievelingswijn? Dat is deze wijn van Yan Florijn (ook te verkrijgen bij Geitenwollenwinkel in Amsterdam) Fan van wijn met bubbels, prosecco of champagne? Hier zijn ook gelukkig ook genoeg vegan opties verkrijgbaar. Welner prosecco en Moët and Chandon champagne zijn vegan bijvoorbeeld.

Sterke drank en likeur

Sterke drank is vrijwel altijd veganistisch omdat de alcohol helder is en niet geklaard hoeft te worden. Gedestilleerde dranken zijn dus vaker veganistisch dan niet (gin, vodka, rum = groen licht). Likeurtjes daarentegen kunnen dierlijke kleurstoffen, eieren, zuivel, of honing bevatten (zoals Baileys met room, advocaat met eieren en melk, Oranjelikeur met karmijnzuur). In tegenstelling tot wijn, kun je op het etiket bij likeur wel precies zien wat de ingrediënten zijn.

Mijn lievelingslikeur? Licor 43 Original (in combinatie met een shot espresso).

Is alcohol eigenlijk wel vegan? - Lisa goes Vegan

Cocktails

Cocktails heb je in alle soorten en maten. Cocktails die dierlijke ingrediënten kúnnen bevatten zijn Piña Colada (indien op basis van koemelk/room maar is meestal gemaakt met kokosmelk), Bloody Mary (gemaakt met Worcester saus; ingrediënt ansjovis), White Russian (met room), Grasshopper (met room), Campari (met karmijnzuur als ingredient) of Japanse sake (soms gefilterd met gelatine).

Er zijn gelukkig genoeg cocktails die doorgaans veganistisch zijn: Espresso Martini, Mojito, (Strawberry) Daiquiri en Margarita. Overigens kun je als je zelf cocktails gaat maken vrijwel alle cocktails veganizen. Vervang room door kokosroom, vervang melk door plantaardige melk, vervang eieren door geen eieren en vervang honing door agave/ahornsiroop. Vervang fruitdranken uit pak door zelfgemaakte fruitdrankjes (dit is uiteraard ook nog veel gezonder).

Mijn lievelings drankje? Scroppino (mits je vegan prosecco gebruikt).

Is alcohol eigenlijk wel vegan? - Lisa goes Vegan

Frisdrank en fruitdrankjes

Ik drink nauwelijks frisdrank omdat A. ik het niet lekker vind en B. het niet gezond is. Maar soms met een mixdrankje kies ik voor tonic of voor spa rood. Niet alle fris- en fruitdranken zijn echter veganistisch. Zo wordt troebel appelsap vaak geklaard met gelatine om het sap helder te krijgen. Ook niet alle sinaasappel en tomatensap in pak is veganistisch. Ook het drankje Rivella is niet veganistisch, er zit namelijk wei in (dit is het vocht wat overblijft bij de kaasbereiding).

Gebruik zoveel mogelijk biologische, troebele of verse gemaakt fruitdrankjes en check hier of jouw non-alcoholische drankje vegan is. Mijn lievelings non-alcoholische drankje? Kokoswater van Youth Fountain.

Is alcohol eigenlijk vegan? Lisa goes Vegan

Heel streng?

Ik krijg vaak de vraag of ik heel streng let op vegan alcohol. Dit verschilt per situatie. Ik kies bewust vaker voor een biertje of vodka in plaats van een glas wijn. Als ik zelf een fles wijn/drank koop,  dan let ik uiteraard erop dat het veganistisch is. Maar als ik op het terras, in een bar of restaurant ben, of als ik bij vrienden word uitgenodigd, dan neem ik het voor lief als de wijn wellicht niet veganistisch is. Ik ben ontzettend dankbaar dat mijn vriendenkring rekening met mij houdt qua eten. Dus op de momenten dat ik zelf het niet voor het uitkiezen heb, pas ik mij wat betreft de wijn aan. Cocktails of drankjes met room, melk of eiwit drink ik al een een aantal jaar niet meer.

Check of jouw drank vegan is 

Op de website www.barnivore.com kun je jouw drankje opzoeken (op merknaam; bijvoorbeeld Desperados) om te kijken of het veganistisch (groen) of niet-veganistisch (rood) is. Wil je op je mobiel checken of je drankje vegan is? Check dan deze link met verschillende apps waar de Barnivore checklist is opgenomen.

Hopelijk ben je nu wat wijzer geworden en kun je extra van je vegan alcoholische drankje genieten. Ik ben benieuwd, drink jij wel eens alcohol? Of geef jij liever de voorkeur aan non-alcoholische drankjes? En wat is jouw favoriete drankje? Let me know via FacebookInstagram of Youtube.

Cheers,

Lisa

Disclaimer: Dit artikel is niet gesponsord en is puur bedoeld om jou te informeren over de dierlijke ingrediënten in alcoholische dranken. Niet om alcohol aan te prijzen. Drink alcohol met mate, niet onder de 18 jaar. 

Is alcohol eigenlijk wel vegan? - Lisa goes Vegan

Gerelateerde posts

13 berichten

Mariëlle 12 oktober 2017 at 15:48

Wat een super fijn artikel!!

Antwoorden
Lisagoesvegan 12 oktober 2017 at 17:16

Thanks babe! 🙂 Geniet van je drankje! X

Antwoorden
Marianne 12 oktober 2017 at 16:53

Handig artikel 🙂
Van de wijn en likeur wist ik min of meer hoe het zat en van bier dacht ik ook (dat Guinness voorheen niet kon), maar blijkbaar nog niet helemaal: ik kwam er vorige week achter dat Bavaria niet vegan is! Gelukkig heb ik dat niet/nauwelijks gedronken. Producenten, ze blijven je verrassen.

Antwoorden
Ellis 12 oktober 2017 at 17:25

Heel fijn artikel! Zelf let ik er thuis inderdaad ook op maar buiten de deur een wijntje drinken doe ik nog wel. Ook al weet ik dat er een kansje in zit dat deze niet vegan is.. Vind het ook wel weer een stap om even bij elke eetgelegenheid mezelf uit te nodigen in de wijnkelder met mijn barnivore app zeg maar. Blijft lastig soms wel.

Antwoorden
Lisagoesvegan 13 oktober 2017 at 10:29

Ah thanks meis. Ja ik snap het! Ik heb hetzelfde 🙂

Antwoorden
Renee 12 oktober 2017 at 17:38

Super artikel !!!

Antwoorden
Lisagoesvegan 13 oktober 2017 at 09:55

Dank Renee! X

Antwoorden
Anna 13 oktober 2017 at 01:15

Yes Heineken/Grolsch! Heerlijk. Wijn/champagne/cocktails drink ik eigenlijk nooit, maar kan me wel voorstellen dat je soms eens een uitzondering maakt, je moet ook niet té streng zijn voor jezelf.

Antwoorden
Lisa 17 oktober 2017 at 09:37

Precies. Heel veel liefs

Antwoorden
Lysanne 24 oktober 2017 at 12:27

Hi Lisa,
Fijn artikel!

Wijnproducenten moeten sinds 2012 de allergenen op het etiket vermelden. Dat betekent dat het wel duidelijk is wanneer er geklaard is met kippenei, dit staat er dan bijvoorbeeld zo op:
Contains sulfits, egg.

Alleen gelatine staat er niet op

Groetjes

Antwoorden
Lisa 24 oktober 2017 at 20:12

Bedankt voor de informatie, Lysanne!

Antwoorden
Alexia dallequin 24 januari 2018 at 20:01

Beste de Vegan wijnen lijst dat je hier aangeeft ricksmind is die 1oo% te vertrouwen?

Antwoorden
sophie 30 maart 2018 at 17:06

Volgens mij is guinness wel vegan 😀 en thanks voor het artikel zo net voor het weekend haha! Top http://www.veganfoodandliving.com/its-official-all-guinness-now-suitable-vegans-draft-bottle-can-form/

Antwoorden

Laat een bericht achter

Deze website gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.